ادتا 4 سدیم چیست؟ | فروش به قیمت عمده | آپادانا شیمی
صنایع شیمیایی آپادانا
دارای گواهینامه iso9001


ادتا 4 سدیم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 ادتا 4 سدیم (EDTA) یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یک ماده شیمیایی است. ادتا چهار سدیم می تواند از طریق چهار گروه کربوکسیلات و دو آمین به فلزات متصل شود. این یک اسید پلی آمینو کربوکسیلیک و یک جامد بی رنگ و محلول در آب است. به طور گسترده ای برای حل مقیاس آهک استفاده می شود. به عنوان نمک تولید می شود، به ویژه دی سدیم و کلسیم دی سدیم. این ماده با یونهای کلسیم موجود در عاج واکنش داده و کلاتهای کلسیم محلول را تشکیل می دهد.ادتا چهار سدیم یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یک آمینو کربوکسیلیک اسید بی‌رنگ و محلول در آب می‌باشد. باز مزدوج این اسید، اتیلن دی آمین تترا استات می‌باشد. از ادتا 4 سدیم به صورت گسترده برای انحلال آهک استفاده می‌شود. سودمندی این ماده ناشی از ایفای نقش لیگاند شش دندانه ای و عامل کلاته کننده می‌باشد.ادتا چهار سدیم در صنایع مختلف پر کاربرد است. بیشتر به عنوان شلاته کننده مورد استفاده قرار می گیرد. ادتا 4 سدیم اولین بار در سال ۱۹۳۵ توسط فردیناند مانز شناخته شد. در حال حاضر برای مقاصد صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب یک آمینوپلی کربوکسیلیک اسید جامد، بی رنگ و محلول در آب است. یک عامل شلاتور است که قادر به حذف فلزات سنگینی مانند سرب یا جیوه از خون است.

ادتا 4 سدیم

خواص ادتا چهار سدیم 
 ادتا چهار سدیم می تواند از خراب شدن محصولات آرایشی و بهداشتی جلوگیری کند. رشد قارچ و سایر میکروارگانیسم ها را متوقف می کند. یکی از اصلی ترین کاربردهای ادتا 4 سدیم کمک به محصولات مراقبت شخصی برای بهتر عمل کردن در آب سخت است.
فرمول شیمیایی ادتا 4 سدیم
شیمی درمانی
 ادتا چهار سدیم از دستگاه GI ضعیف جذب می شود. در نتیجه، فقط باید از طریق روش تزریقی انجام شود. این ماده در درجه اول در مایعات خارج سلول توزیع می شود، که ظرفیت آن برای کلات شدن فلزات داخل سلول را محدود می کند. این ماده همچنین به عنوان توزیع مجدد سرب به مغز شناخته شده است و نباید از آن برای ارزیابی سرب در کودکان استفاده شود.این ماده را می توان به عنوان دی سدیم یا کلسیم دی سدیم با کاربردهای مختلف استفاده کرد. FDA گزارشی از سال 2013 را با عنوان “سوالات و جوابهای مربوط به ادتات دی سدیم بایگانی كرد. ادتا 4 سدیم برای اشاره به دو داروی مشابه اما جداگانه با علائم مختلف استفاده استفاده می شود. اولین دارو كلسیم دی سدیم است. داروی دوم دی سدیم ادتا اندریت است. سردرگمی در نام رایج این ماده برای هر دو دارو نهفته است.با این حال، دو نشانه بسیار جداگانه برای استفاده وجود دارد. کلسیم دی سدیم  توسط FDA تأیید می شود. استفاده از آن در مسمومیت با سرب و از سال 1950 به عنوان اصلی ترین راه معالجه مسمومیت با سرب در دوران کودکی بوده است. نسخه نهایی، اگر سریع تجویز شود، کلسیم را تخلیه نمی کند.در حالی که اگر این ماده به سرعت تجویز شود، کلسیم را از طریق دفع کلیه به صورت تهدید کننده زندگی از بین می برد. تزریق بولوس این ماده برای مسمومیت با سرب، منجر به مرگ یک کودک شد. بین 1971 و 2007 ، 11 مورد مرگ و میر ناشی از تزریق این ماده وجود داشت. 9 مورد از این مرگ ها به طور خاص به دی سدیم نسبت داده شد.
در حالی که در دو مورد از مرگ و میرها فقط به این ماده به عنوان عامل ایجاد کننده اشاره می شود. در حقیقت، در پنج مورد از مرگ ها، هنگام سفارش دارو سردرگمی ایجاد شد که منجر به نتیجه نامطلوب شد. هیچ مرگ و میر ناشی از تجویز کلسیم دی سدیم ادتا گزارش نشده است. خطرات مرتبط با کلاتاسیون این ماده شامل نارسایی کلیه، آریتمیا، کزاز، هیپوکالسمیا، افت فشار خون و طولانی شدن زمان خونریزی است.
کاربرد های ادتا 4 سدیم
کاربرد های ادتا چهار سدیم 
  •  از ادتا چهار سدیم در مرطوب کننده ها.
  • محصولات مراقبت از پوست و پاک کننده ها.
  • صابون های حمام.
  • شامپوها و نرم کننده ها.
  • رنگ مو و اکسیدان.
  • غذاهای بسته بندی شده.
عوارض ادتا 4 سدیم
 ادتا 4 سدیم یک کلاتور کلاسیک است. ترکیبات مربوطه می توانند بسیاری از فلزات دو ظرفیتی و سه ظرفیتی را در شرایط آزمایشگاهی کلات کنند. CaNa2EDTA مشتق شده از این ماده است. با تزریق نمک، سدیم کلسیم از بدن کلاته می شود. ممکن است منجر به هیپوکالسمیک تتانی شود. با این حال، نمک دی سدیم کلسیم، همچنین به عنوان ادتا کلسیم شناخته می شود.از این ماده به عنوان یک عامل درمانی استفاده شده است. زیرا با جابجایی کلسیم از کلات، سرب را متصل می کند. بنابراین، کمپلکس PbNa2EDTA از مایعات بدن که کلسیم را پشت سر می گذارد، دفع می شود. با این حال، از طریق کلاژن فلزات اساسی اثرات سمی خطرناکی دارد. CaEDTA از دستگاه گوارش به میزان کمی جذب می شود.بنابراین باید از طریق تزریق وریدی تجویز شود. این ماده عمدتا در مایع خارج سلول توزیع می شود. با فیلتراسیون گلومرولی به سرعت دفع می شود، در حدود 1٪ در ادرار در حدود 1 ساعت ظاهر می شود. نیمه عمر این دارو در بزرگسالان 3/1 تا 4 ساعت است. به طور کامل در عرض 24 ساعت دفع می شود. اثرات سمی کلسیم ادتا لازم است نظارت بر تجویز آن با دقت انجام شود. مهمترین اثر سمی بر روی کلیه است.عوارض جانبی در درمان مسمومیت با سرب شامل واکنش تب همراه با سردرد، میالژی، حالت تهوع و استفراغ است. علاوه بر این، ادتا چهار سدیم ممکن است به توزیع مجدد بافت مغز پس از مواجهه حاد یا مزمن با سرب منجر شود (Andersen، 2004). ایجاد اشک، گرفتگی بینی، ضایعات مخاطی جلدی، گلیکوزوریا، افت فشار خون و ناهنجاری های الکتروکاردیوگرام نیز گزارش شده است.دوره های طولانی مدت استفاده از CaEDTA، باعث کاهش فلزات کمیاب بدن می شود که بیشترین میزان آن ناشی از دفع روی است. شیمی درمانی با EDTA به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای بیماریهای قلبی عروقی گرفتگی شریان ها، مورد بحث قرار گرفته است. سیلی و همکاران (2005) بررسی منظمی از مقالات منتشر شده در این زمینه را انجام داد. نویسندگان نتیجه گرفتند که، استفاده از کلات درمانی EDTA، درمان بیماری های قلبی عروقی را تأیید نمی کنند.نتایج مشابه در مروری توسط شریهاری و همکاران گزارش شده است (2006). کلات CaEDTA اثرات تراتوژنیک را نشان داده و ناهنجاری های ایجاد شده در موش صحرایی را که در روز 21 برداشته شده است، افزایش می دهد.با افزایش دوزهای CaEDTA مشاهده شد ترکیب روی در کلات یک اثر محافظتی دارد (براونی و همکاران، 1986). بسیاری از عوارض جانبی CaEDTA پس از تجویز دوز بسیار زیاد در مدت زمان کوتاه به کلات بیش از حد نسبت داده شده است. به دلیل اثرات آن، CaEDTA به تدریج با DMSA در درمان مسمومیت با سرب جایگزین می شود. (آپوشیان و همکاران، 1995).
فروش ادتا 4 سدیم
 جهت خرید ادتا چهار سدیم و دریافت آنالیز و بهترین قیمت با کارشناسان فروش آپادانا شیمی تماس حاصل فرمایید.
فروش عمده مواد شیمیایی
صنایع شیمیایی آپادانا بزرگترین عرضه کننده عمده انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع گوناگون با بهترین قیمت در سراسر کشور میباشد . جهت ثبت سفارش با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.
مشاوره خرید مواد شیمیایی
مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید مواد شیمیایی مورد نیاز مجموعه تان از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان صنایع شیمیایی آپادانا استفاده نمایند.کلیه روزهای کاری از ساعت 8 الی 17 پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.
بهترین قیمت مواد شیمیایی
صنایع شیمیایی آپادانا عرضه کننده انواع مواد شیمیایی با مناسب ترین قیمت در سراسر کشور میباشد . قبل از خرید مواد شیمیایی حتما لیست قیمتهای ما را دریافت نمایید .
دریافت لیست قیمت قفسه مواد شمیایی
مشتریان گرامی میتوانند جهت دریافت لیست قیمت مواد شیمیایی بر روی لینک فوق کلیک نمایند و یا از طریق تماس تلفنی درخواست خود را ثبت نمایند تا در اولین فرصت لیست قیمت به روز برایتان فکس گردد.

سفارش از طریق واتساپ