خرید اسید سالیسیلیک |بهترین قیمت |صنایع شیمیایی آپادانا
صنایع شیمیایی آپادانا
دارای گواهینامه iso9001

خرید اسید سالیسیلیک
اسید سالیسیلیک به عنوان یک بتاهیدروکسی اسید (BHA) و جزء اسیدهای ارگانیک که خواص درمانی برای پوست دارند محسوب می شود. اسید سالیسیلیک به عنوان مهم ترین ترکیب بتاهیدروکسی اسید و قابل حل در چربی ها می باشد. بنابراین به راحتی می تواند چربی ها و سلول های مرده داخل حفره های پوست را حذف کند و به کمک لایه برداری پوست، به نرم شدن و صاف شدن پوست مخصوصا پوست های چرب کمک کند. نوع باکیفیت و با خلوص بالای این محصول در انبار صنایع شیمیایی آپادانا موجود میباشد . جهت ثبت سفارش و خرید اسید سالیسیلیک با ما تماس حاصل فرمایید.
خرید اسید سالیسیلیک
مشخصات سالیسیلیک اسید
اسید سالیسیلیک ، با فرمول شیمیایی C₇H₆O₃، یک اسید بتا هیدروکسی، یک نوع اسید فنولیک و یک اسید مونوهیدروکسی بنزوئیک چربی دوست، مشتق از متابولیسم سالیسین است که به عنوان یک هورمون گیاهی نقش دارد و عمدتاً از آن در سنتز آلی، در تهیه آسپرین و سایر محصولات دارویی استفاده می‌شود. این اسید، به صورت یک جامد کریستالی سفید (اگر از متیل سالیسیلات طبیعی تهیه شود، ممکن است رنگ کمی زرد یا صورتی داشته باشد) ظاهر می‌شود که در حلال‌های آلی محلول می‌باشد.اسید سالیسیلیک، یک عصاره طبیعی از پوست درخت بید است که خاصیت ضد التهابی و ضد درد و ساختاری نزدیک به اسید استیل سالیسیلیک (آسپرین) دارد. بعلاوه دارای خواص کراتینولیتیک می‌باشد که به صورت موضعی در درمان بیماری‌های هیپرکراتوتیک و پوسته پوسته شدن مانند شوره سر، ایکتیوز، پسوریازیس و برای از بین بردن زگیل و میخچه استفاده می شود. همچنین دارای خواص قارچ کش است و برای درمان عفونت‌های قارچی پوست مانند کچلی استفاده می شود.
اسید سالیسیلیک، دارای خواص باکتریواستاتیک است، اما تنها اثر ضد عفونی کننده خفیفی در برابر باکتری‌های گرم مثبت مانند استافیلوکوک دارد، زیرا سنتز پروتئین‌های سلول میکروبی را مهار نمی کند. این اسید با اختلال در اسیدهای چرب عمل می کند که به حفظ یکپارچگی غشاهای باکتری کمک می کند که باعث مرگ سلول‌ها می شود. همچنین به دلیل اندازه مولکولی کوچکش، توانایی نفوذ از طریق روغن و بیشتر محصولات ارگانیک پوست را دارد، که به آن اجازه می‌دهد با بخش بزرگ‌تری از لایه شاخی پوست تماس نزدیک‌تری داشته باشد. بعلاوه، از آنجا که اسید سالیسیلیک محلول در چربی است (لیپوفیل)، می تواند از طریق لایه‌های سالم پوست به فولیکول‌های مو و مجاری چربی نفوذ کند و مانع ایجاد آکنه شود. اغلب همراه با بسیاری از عوامل دیگر مانند اسید بنزوئیک، قطران زغال سنگ، رزورسینول و گوگرد استفاده می شود.اسید سالیسیلیک در محصولات غذایی نیز کاربرد دارد، در صورتی که کم مصرف شود، می‌تواند به عنوان ضد عفونی کننده و به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده شود.نمک ها و استرهای اسید سالیسیلیک به نام “سالیسیلات” یا داروهای شبه آسپرین شناخته می شوند. بیسموت ساب سالیسیلات، نمکی از بیسموت و اسید سالیسیلیک، ماده فعال در داروهای تسکین دهنده معده مانند پپتو-بیسمول، ماده اصلی کائوپکتات است که دارای عمل ضد التهابی (به دلیل اسید سالیسیلیک) می‌باشد، همچنین به عنوان یک آنتی بیوتیک ضد اسید و خفیف شناخته می‌شود. مشتقات دیگر عبارتند از متیل سالیسیلات که به عنوان ماده‌ای برای تسکین درد مفاصل و ماهیچه‌ها استفاده می شود و کولین سالیسیلات که به صورت موضعی برای تسکین درد زخم‌های دهان کاربرد دارد. سالیسیلات سدیم یک فسفر مفید در محدوده طیفی فرابنفش خلاء است، با بازده کوانتومی تقریباً مسطح برای طول موج‌های بین 10 تا 100 نانومتر. در 420 نانومتر به رنگ آبی فلورسانس می شود که با پاشیدن محلول اشباع نمک در متانول و سپس تبخیر به راحتی روی سطح تمیزی آماده می شود.
 
فرمول شیمیایی C7H6O3
جرم مولکولی 138.122 گرم بر مول
شکل ظاهری جامد پودری کریستاله سفید یا بی رنگ و بدون بو
دانسیته 1.443 گرم بر سانتی متر مکعب (دمای 20 درجه سانتی گراد)
نقطه ذوب 158.6 درجه سانتی گراد
نقطه جوش 200 درجه سانتی گراد (تجزیه می شود)
حلالیت کاملا محلول در اتانول ، کم محلول در آب و متیلن کلرید
عناصر سنگین حداکثر 20ppm
ناخالصی A سالیسیلیک اسید 0.0009 درصد
ناخالصی B سالیسیلیک اسید 0.0413 درصد
ناخالصی C سالیسیلیک اسید 0.02 درصد
دیگر ناخالصی ها 0.05 درصد
کل ناخالصی 0.0422 درصد
کلریدها حداکثر 100ppm
سولفات حداکثر 200ppm
باقیمانده در اشتعال یا خاکستر سولفاته 0.035 درصد
میزان اتلاف هنگام خشک شدن 0.20 درصد
سنجش بر اساس ماده خشک شده 99.70 درصد
 فروش اسید سالیسیلیک
تاریخچه سالیسیلیک اسید
در گذشته از درخت بید برای درمان انسدادهای دردناک روده و همچنین برای از بین بردن پینه و میخچه استفاده می شده است. در سال 1597 ویلیام ترنر با سوزاندن پوست درخت بید و تبدیل آن به خاکستر و در ادامه غوطه ور کردن آن در سرکه، توانست میخچه ها و سایر موارد مشابه در پاها و انگشتان را درمان کند. دانشمندان باستان همچون بقراط، جالینوس و غیره پوست درخت بید را عامل کاهش دهنده تب و درد می دانستند.
 ساختار شیمیایی سالیسیلیک اسید
این ترکیب آلی از عناصر کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است. سالیسیلیک اسید حاوی گروه عاملی کربوکسیلیک اسید (COOH) و فنل در ساختار خود می باشد. ساختار شیمیایی سالیسیلیک اسید را به صورت شماتیک در زیر می توانید مشاهده کنید:
فرمول شیمیایی روغن کرچک
روش سنتز آسپرین با ماده اولیه سالیسیلیک اسید
در طی فرآیند استری کردن گروه هیدروکسیل فنولیک اسید سالیسیلیک با گروه استیل انیدرید استیک یا استیک کلرید، آسپرین را سنتز می کنند.
روش تولید سالیسیلیک اسید
در ابتدا باید گفت که سالیسیلیک اسید را به دو روش بیوسنتز و سنتز صنعتی تولید می کنند. در روش بیوسنتز با استفاده از اسید آمینه فنیل آلانین، ترکیب اسید سالیسیلیک تهیه می شود.
روش تجاری و صنعتی تولید اسید سالیسیلیک:
از طریق تصفیه سدیم فنولات (نمک سدیم فنل) با دی اکسید کربن تحت شرایط دمایی بالا (150 درجه سانتی گراد) و فشار بالا (100 اتمسفری) سدیم سالیسیلات را تهیه می کنند. این واکنش تحت عنوان واکنش اشمیت-کلبه شناخته می شود. در ادامه با اسیدی شدن محصول نهایی با استفاده از اسید سولفوریک، اسید سالیسیلیک را سنتز می کنند. مکانیسم این واکنش به قرار زیر است:
روش تولید صنعتی روغن کرچک
همچنین قابل ذکر است که از طریق هیدرولیز آسپرین (اسید استیل سالیسیلیک) یا متیل سالیسیلات با استفاده از اسید یا یک باز قوی نیز می توان اسید سالیسیلیک رو تهیه نمود.
اسید سالیسیلیک در اثر حرارت به فنیل سالیسیلات تبدیل می شود:
2HOC6H4CO2H → C6H5O2C6H4OH + CO2 + H2O
شایان ذکر است که در صورت حرارت بیشتر به زانتون تبدیل می شود. سالیسیلیک اسید در محدوده دمایی 200 تا 230 درجه سانتی گراد با سرعت کمی به فنل و دی اکسید کربن تجزیه می شود. واکنش آن به قرار زیر می باشد:
C6H4OH(CO2H) → C6H5OH + CO2
منشا طبیعی اسید سالیسیلیک
اسید سالیسیلیک به صورت طبیعی در گیاهان به حالت اسید سالیسیلیک آزاد و استرهای کربوکسیله و گلیکوزیدهای فنولیک آن نیز وجود دارد. همچنین ترکیبات غذایی و خوراکی هایی همچون روغن زیتون، آجیل، میوه جات، سبزیجات، سیب زمینی شیرین و همچنین نوشیدنی هایی همچون چای، قهوه و آبجو حاوی سالیسیلات بالایی هستند. محصولات غذایی دیگر از جمله مرغ و ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، گوشت، شکر، نان و غلات حاوی مقادیر کمی سالیسیلات می باشند. نکته قابل توجه این است که برخی از افراد نسبت به غذاهای حاوی سالیسیلات آلرژی داشته و علائمی همچون آسم برونشیال، رینیت، اختلالات گوارشی یا اسهال را بروز می دهند. بنابراین برای جلوگیری از این آسیب ها می بایست غذاهایی با محتوای سالیسیلات کم مصرف کنند.
روش شناسایی سالیسیلیک اسید
با توجه به اینکه محدوده ذوب این ترکیب دمایی بین 158 درجه سانتی گراد تا 161 درجه سانتی گراد می باشد، می توان حضور اسید سالیسیلیک را تشخیص داد.
مکانیسم عملکرد اسید سالیسیلیک
اسید سالیسیلیک با حل کردن ماده چسباننده بین سلولی و متصل کننده سلول های لایه شاخی پوست و در نتیجه سست کردن کراتین، منجر به افزایش سلول های مرده از لایه خارجی پوست (اپیدرم) می شود. این امر موجب نرم تر شدن پوست و راحت تر جدا شدن بافت های مرده پوست خواهد شد. در نهایت لایه بالایی پوست از حالت پوسته پوسته شدن خارج شده و خشکی آن کاهش یافته و نرم می شود.
کاربرد های اسید سالیسیلیک
کاربرد سالیسیلیک اسید
سالیسیلیک اسید به عنوان یک اسید مهم کاربردهای فراوانی دارد که عبارتند از:
 • پیش ساز در سنتز محصولات دارویی از جمله ماده اولیه مهم برای تولید آسپرین (استیل سالیسیلیک) 
 • در محصولات مراقبت پوستی به منظور درمان بیماری های پوستی همچون آکنه ولگاریس، زگیل، پسوریازیس، ایکتیوز، پینه و میخچه
 • در صنعت مواد غذایی به عنوان نگهدارنده مواد غذایی، باکتری کش، ضد قارچ و ضد عفونی کننده
 • ماده فعال در ترکیب داروهای تسکین دهنده معده مانند پپتو-بیسمول به عنوان عامل ضد التهابی و آنتی بیوتیک ضد اسید
 • در صنعت پزشکی و کاربرد مشتقات آن همچون متیل سالیسیلات برای تسکین درد مفاصل و ماهیچه ها و کولین سالیسیلات برای تسکین درد زخم های دهان
 • استفاده در شامپوهای ضد شوره برای جلوگیری از رسوب سبوم بر روی منفذ پوست و اطراف فولیکول موها
 • به عنوان یک ترکیب ضد عفونی کننده و باکتریواستاتیک که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
 • در درمان بسیاری از اختلالات پوستی مانند آکنه، شوره سر، پسوریازیس و درماتیت سبورئیک پوست و پوست سر کاربرد دارد.
 • در صنعت داروسازی برای ساخت داروهای ضد تب، ضد درد، ضد التهاب و ادرار آور استفاده می شود.
 • به عنوان نگهدارنده و ضد عفونی کننده مواد غذایی و عامل باکتریواستاتیک استفاده می‌شود.
 • به عنوان ماده اولیه داروی آسپرین و محصولات آفت کش مانند آمین تیوفسفر استفاده می شود.
 • در صنعت رنگ برای ساخت رنگ مستقیم آزو و برای رنگرزی اسیدی استفاده می شود.
 • در تولید نرم کننده‌ها و عطرها و به عنوان بازدارنده زنگ برای تجهیزات فولادی استفاده می شود.
 • در صنعت لاستیک، به عنوان عامل ضد سوزش و تولید جاذب اشعه ماوراء بنفش و عامل کف کننده استفاده می شود.
 • در تولید رزین‌های فنلی کاربرد دارد.
 • در خمیر دندان به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود.
 • در زمینه پزشکی به عنوان لایه بردار پوست استفاده می شود.
 • برای کاهش درد عضلات و مفاصل استفاده می شود.
 • برای تسکین درد ناشی از زخم دهان استفاده می شود.
 • به عنوان یک افزودنی کلیدی در محصولات مراقبت از پوست کاربرد دارد.
کاربرد اسید سالیسیلیک در داروسازی
مزایای اسید سالیسیلیک برای پوست
 • کمک به تحریک تولید کلاژن و در نهایت جوان سازی پوست
 • لایه برداری
 • کاهش التهاب و کمک به کاهش تعداد جوش ها و تسریع در روند بهبود آنها
 • کمک به حذف باکتری های عامل آکنه با ایجاد pH اسیدی
 • درمان لکه ها و کمک به بهبود تیرگی های پوست (هایپرپیگمنتیشن)
 • خاصیت کراتولیتیک به معنای نرم کردن و برداشتن لایه های شاخی پوست
 • خاصیت کمدولیتیک برای جلوگیری از بروز جوش های پوستی و رفع آنها
 • اثر بی حس کنندگی و در نتیجه تحمل درد هنگام لایه برداری 
MSDS اسید سالیسیلیک و نکات ایمنی استفاده از آن
 • در هنگام استفاده از سالیسیلیک اسید همچون سایر مواد شیمیایی باید نکات ایمنی را رعایت کنید. از جمله موارد ایمنی بسیار مهم، استفاده از دستکش لاتکس، عینک مخصوص و روپوش آزمایشگاهی می باشد. همچنین نکات دیگری را به منظور استفاده اصولی و ایمن این ترکیب شیمیایی و دارویی می بایست رعایت کنید که عبارتند از:
 • در صورت پخش شدن غلظت های بالای پماد سالیسیلیک اسید در سطح بدن، سطوح بالای سالیسیلیک اسید می تواند وارد خون شود. در ادامه به جهت جلوگیری از عوارض آن باید همودیالیز انجام داد.
 • در صورت مصرف دوزهای بالای اسید سالیسیلیک، می تواند منجر به مشکلات گوارشی همچون تحریک معده، خونریزی، اسهال و حتی مرگ بشود.
 • همچنین لازم است تا از تماس دارو اسید سالیسیلیک با چشم ها و غشاهای مخاطی جلوگیری شود. در صورت تماس سریعا باید موضع آلوده شده را با آب فراوان و حداقل به مدت 15 دقیقه شستشو دهید.
 • زنان باردار و شیرده از مصرف سالیسیلیک اسید باید اجتناب کنند.
 

فروش عمده مواد شیمیایی
صنایع شیمیایی آپادانا بزرگترین عرضه کننده عمده انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع گوناگون با بهترین قیمت در سراسر کشور میباشد . جهت ثبت سفارش با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.
مشاوره خرید مواد شیمیایی
مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید مواد شیمیایی مورد نیاز مجموعه تان از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان صنایع شیمیایی آپادانا استفاده نمایند.کلیه روزهای کاری از ساعت 8 الی 17 پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.
بهترین قیمت مواد شیمیایی
صنایع شیمیایی آپادانا عرضه کننده انواع مواد شیمیایی با مناسب ترین قیمت در سراسر کشور میباشد . قبل از خرید مواد شیمیایی حتما لیست قیمتهای ما را دریافت نمایید .
دریافت لیست قیمت قفسه مواد شمیایی
مشتریان گرامی میتوانند جهت دریافت لیست قیمت مواد شیمیایی بر روی لینک فوق کلیک نمایند و یا از طریق تماس تلفنی درخواست خود را ثبت نمایند تا در اولین فرصت لیست قیمت به روز برایتان فکس گردد.

سفارش از طریق واتساپ