خرید متانول |فروش متانول | صنایع شیمیایی آپادانا
صنایع شیمیایی آپادانا
دارای گواهینامه iso9001

خرید متانول  :
صنایع شیمیایی آپادانا ، از جمله واردکنندگان و تامین کنندگان تخصصی بسیاری از مواد شیمیایی از جمله متانول می باشد. این ترکیب برای سوخت خودروها، اتوبوس ها و کامیون ها جایگزین بنزین و گازوئیل می شود. ترکیب فوق همچنین به عنوان یک افزودنی سوخت (MTBE) برای کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای استفاده می شود. فروش مواد شیمیایی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت فقط در صنایع شیمیایی آپادانا.
خرید متانول
مشخصات فنی متانول:
نام ماده شیمیایی

متانول ، متیل الکل (Methyl Alcohol)،هیدروکسی متان (Hydroxy Methane)،متیل هیدرات (Methyl Hydrate)،متیل هیدروکسید (Methyl hydroxide)،متیلیک الکل (Methylic alcohol)،متیلول (Methylol)،الکل چوب (Wood Alcohol)،

فرمول ماده شیمیایی CH3OH
شکل ظاهری مایع شفاف بی رنگ، عاری از مواد معلق، بی رنگ با بوی تندی شبیه اتانول
نقطه جوش متانول 64.7 درجه سانتی گراد (148.5 درجه فارنهایت، 337.8 درجه کلوین)
ثابت تفکیک اسیدی (pka) 15.5
دانسیته متانول (گرم بر سانتی متر مکعب) 0.792
جرم مولکولی متانول 32.042 گرم بر مول
فشار بخار (در دمای 20 درجه سانتی گراد) 13.02 کیلو پاسکال
ویسکوزیته (در دمای 25 درجه سانتی گراد) 0.544 میلی پاسکال ثانیه
حلالیت در آب کاملا محلول
نقطه انجماد (درجه سانتی گراد) 97.6- درجه سانتی گراد (143.7- درجه فارنهایت، 175.6 درجه کلوین)
ضریب شکست 1.33141
درصد خلوص 99.85 درصد
مواد غیر فرار ماکسیمم 2 میلی گرم در 100 میلی لیتر
بسته بندی بشکه ای

ساختار مولکولی متانول:

ساختار مولکولی متانول

ساختار مولکولی متانول

 •  پیش سازهای شیمیایی (55% مصرف این ماده را به خود اختصاص داده است)
 • سوخت و مواد افزودنی (34% مصرف این ماده را به خود اختصاص داده است): این ماده دارای نسبت هیدروژن به کربن بالاتری است.  در نتیجه، می تواند به عنوان یک حامل انرژی کلیدی عمل کند و به عنوان یک سوخت جایگزین مورد استفاده قرار گیرد. همانند آمونیاک، متانول یک سوخت کم ویسکوزیته با (الف) ارزش حرارتی پایین (در 40٪ دیزل) است به این معنی که سوخت بیشتری برای همان توان خروجی مورد نیاز است و (ب) اشتعال پذیری ضعیفی دارد، به این معنی که سوخت پایلوت دیزل برای عملکرد پایدار موتور مورد نیاز است.
متانول (متیل الکل) چیست؟
متانول (متیل الکل) جزء دسته الکل نوع اول می باشد که از نظر ظاهری مایع سمی بی رنگ با قابلیت اشتعال بسیار بالا است. متانول قطبی می باشد و ساده ترین نوع الکل ها و یک ماده مهم در سنتز شیمیایی می باشد. همچنین دارای فرمول شیمیایی CH3OH می باشد.ساختار متانول به این صورت است که که دارای یک گروه متیل متصل به یک گروه هیدروکسیل است و اغلب به اختصار MeOH نامیده می شود. متانول یک حلال قطبی پروتیک، مایع سبک، فرار، بی رنگ، با بوی مشخص شبیه اتانول است. متانول به مراتب سمی تر از اتانول است. دانسیته متانول برابر با 0.792 گرم بر میلی لیتر می باشد. صنایع شیمیایی آپادانا انواع متانول تولید داخل با بهترین کیفیت از جمله متانول کاوه پتروشیمی و متانول شیراز را در بهترین کیفیت ممکن به مشتریان ارائه می دهد.
متانول چیست؟
فروش متانول یا متیل الکل
در ادامه با خواص مختلف متانول، روش تولید و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.متانول یک مایع محلول در آب است. فرمول مولکولی متانول یا متیل الکل CH3OH می باشد. همچنین این ماده خاصیت اشتعال پذیری بالایی داشته و بخارات آن مقداری سنگین تر از هوا بوده و می تواند مشتعل شود. نکته قابل توجه این است که در صورت مشتعل شدن با شعله بی رنگ می سوزد، به همین دلیل باید رعایت موارد ایمنی را در نظر گرفت. همچنین باید گفت از ویژگی های متانول این است که هنگام استفاده به عنوان سوخت با غلظت بالا، الکل های تشکیل دهنده برای برخی از فلزات همچون آلومینیوم خاصیت خوردگی پیدا می کنند. متانول دارای درجه خلوص 99.85 درصد وزنی می باشد. چگالی متانول 0.792 گرم بر سانتی متر مکعب است. علاوه بر آب ناخالصی های دیگری همچون استون و اتانول (که جداسازی آنها به روش تقطیر سخت می باشد.) در متیل الکل یافت می شود که با استفاده از روش طیف سنجی UV-vis ناخالصی های آروماتیک و به وسیله تیتراسیون کارل فیشر محتوای آب را شناسایی و تعیین می کنند.
ین محصول در بازار با نام های متعدد دیگری مانند متیل الکل، هیدروکسی متان، متیلول، الکل متیلیک، متیل هیدرات، متیل هیدروکسید، الکل چوب، روح چوب و کربینول (کاربینول) نیز شناخته می شود.شاید برای شما این سوال پیش بیاید که متانول اسید است یا باز؟ باید گفت که الکل چوب یا متیل الکل تقریبا خنثی بوده و pH آن برابر با 7 تا 7.5 می باشد.
منشا طبیعی متانول
متانول موجود در اتمسفر در طی روز از طریق هوا و زیر نور آفتاب به دی اکسید کربن و آب اکسیده می شود. این ماده همچنین در مقادیر فراوانی در فضا یافت می شود. در نتیجه، جو حاوی مقدار کمی بخار الکل چوب است. متیل الکل همچنین می تواند در گازهای آتشفشانی، دودهای ناشی از پوسیدگی مواد آلی و اگزوز موتور یافت شود.نتایج حاصل از یک تحقیق، مقدار میانگین 4.5ppm متیل الکل را در بازدم افراد مورد آزمایش نشان داد. به طور متوسط ممکن است مقدار 0.45 گرم متیل الکل حاصل از پکتین موجود در میوه جات در بدن انسان در شبانه روز متابولیزه شود. برای مثال یک کیلو گرم سیب مقدار 1.4 گرم الکل چوب تولید می کند. همچنین متیل الکل را در مناطق ستاره ساز فضا می توان مشاهده کرد که به عنوان نشانگر از روی خطوط گسیل طیفی آن در ستاره شناسی کاربرد دارد.
متانول پیش ساز ترکیبات مختلف
الکل چوب یا متیل الکل برای تولید مواد شیمیایی مختلف از جمله فرمالدهید، استیک اسید و متیل ترت بوتیل اتر استفاده می شود.سنتز فرمالدهید: تقریبا 40 درصد متیل الکل به فرمالدئید تبدیل می شود. یعنی الکل چوب در درجه اول به فرمالدئید تبدیل می شود، که در بسیاری از صنایع به خصوص پلیمرها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این تبدیل مستلزم اکسیداسیون است:
2 CH3OH + O2 → 2 CH2O + 2 H2O
سنتز اسید استیک: این اسید را نیز از متیل الکل و طی فرآیند صنعتی کاتیوا تهیه می کنند. شماتیک این فرآیند در زیر آمده است:
متانول
 
سنتز MTBE: متیل ترت بوتیل اتر (MTBE) دیگر ماده شیمیایی می باشد که از ترکیب متیل الکل و ایزوبوتن سنتز می شود. MTBE به عنوان یک تقویت کننده اصلی اکتان در ترکیب بنزین کاربردی می باشد.
شایان ذکر است که ایران یکی از بزرگ ترین کشورهای تولید کننده متیل الکل می باشد. تبدیل متیل الکل به جهت تولید هیدروکربن های مختلف و حتی سیستم های آروماتیک، اساس چندین تکنولوژی مهم و مربوط به تبدیلات گاز طبیعی می باشد. در این رابطه به صورت کلی می توان به فرآیند تبدیل متیل الکل به هیدروکربن ها (MTH) اشاره کرد که برخی از زیر مجموعه های این فرآیند عبارتند از تبدیل متیل الکل به بنزین (MtG)، به الفین (MtO)، به پروپیلن (MtP) و به آروماتیک ها (MtA). همچنین باید گفت زئولیت ها ترکیباتی هستند که در این فرآیند به عنوان کاتالیزگر نقش دارند. ترکیبات زئولیت خانواده ای از ترکیبات آلومینو سیلیکات بلورین هستند که ضمن پایداری حرارتی بالا، از ظرفیت حرارتی زیادی نیز برخوردار هستند.
تولبد متانول
 
تولید متانول
گاز طبیعی یکی از اقتصادی ترین و پرکاربردترین مواد اولیه برای تولید متانول است. همچنین از خوراک های دیگر نیز می توان جهت تولید متانول استفاده کرد. در کشور چین از ذغال سنگ به عنوان ماده اولیه تولید متانول استفاده می شود. علاوه بر این، فناوری های بالغ موجود برای گاز زدایی زیست توده برای تولید متانول در حال اجرا هستند. یکی از مهم ترین مزیت های متیل الکل این است که می توان از هر منبعی که برای اولین بار به گاز سنتز می شود، آن را ساخت و تولید کرد.
متیل الکل به طور عمده توسط تخریب چوب (باکتری های بی هوازی و فیتوپلانکتون ها) تولید می شود، بنابراین به آن الکل چوب یا بیو الکل نیز می گویند. در واقع تولید متانول در فرایند کاتالیزوری به طور عمده از هیدروژناسیون مونوکسید کربن صورت می پذیرد.
گازهای مورد استفاده برای سنتز متانول طبق فرمول زیر عبارتند از مونوکسید کربن، دی اکسید کربن و هیدروژن.
CO + 2H2 → CH3OH
CO2 + 3H2 → CH3OH + H2O
به متیل الکل حاصل از ترکیبات آلی، متانول آلی نیز می گویند که منبع تجدید شدنی برای سوخت می باشد و می تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود. تولید متانول شامل مراحل زیر می باشد:
 • آماده سازی خوراک
 • تولید گاز سنتز
 • تراکم گاز سنتز شده
 • سنتز متانول
 • تصفیه متانول
 • سیستم بخار و کندانس
 • ذخیره سازی و بارگیری

آنالیز متانول

 ویژگی های فیزیکی و شیمیایی متیل الکل
 • حلالیت در آب
 • تجزیه پذیری زیستی
 • حامل انرژی: ذخیره سازی آن به عنوان یک مایع بسیار راحت تر از هیدروژن و گاز طبیعی می باشد.
 • سازگار با موتورهای احتراق بنزینی: با ایجاد کمترین تغییرات در ساختار موتورها و زیر ساخت های حامل و ذخیره کننده سوخت های مایع
 • انرژی احتراق کم: انرژی احتراق آن 15.6 کیلوژول بر لیتر و نصف بنزین می باشد، حال آن که اتانول 24 و بنزین 33 میلی ژول بر لیتر می باشد.
تفاوت اتانول و متانول
متانول و اتانول هر دو الکل هستند و با وجود تشابه اسمی، تفاوت های زیادی دارند. اتانول عموما از تقطیر مواد غذایی ماننده غلات، سیب زمینی و نیشکر به دست می آید. از اتانول 70 درصد برای ضدعفونی دست استفاده می شود. به دلیل اینکه اتانول نقطه انجماد بسیار پایینی دارد، در تولید ضد یخ استفاده می شود. متیل الکل یا الکل چوب از یک فرایند مصنوعی به دست می آید و بسیار سمی می باشد. استفاده از این ماده بدون ماسک و دستکش عینک محافظ بسیار خطرناک است. این الکل در بین الکل ها کمترین میزان میکروب کشی را دارد و معمولا برای ضدعفونی استفاده نمی شود. متیل الکل می تواند از طریق پوست، دستگاه گوارش و تنفس جذب شود که در بدن ایجاد سم می کند. این سم باعث عوارضی مانند کوری، نارسایی کلیوی، کما و مرگ می شود. اتانول را عموما به عنوان الکل طبی یا الکل خوراکی و متیل الکل را به عنوان الکل صنعتی می شناسند.دیگر تفاوت اتانول و متانول، تفاوت در ساختار هندسی این دو محلول شیمیایی می باشد. اتیل الکل حاوی گروه عاملی اتیل (CH2CH3) و متانول حاوی گروه متیل (CH3) می باشد. همچنین رنگ شعله حاصل از سوختن اتیل الکل آبی روشن و رنگ شعله متانول به صورت سفید یا بی رنگ می باشد.
متانول کاوه
مجتمع پتروشیمی متانول کاوه در شهرستان دیر (استان بوشهر) با تولید 7000 تن متانول گرید AA در روز، یکی از مطرح ترین تولیدکنندگان این ماده در سطح دنیا می باشد که عمده تولیدات آن به خارج از کشور صادر می شود.
کاربرد متانول در صنایع
کاربرد متانول
متیل الکل یکی از مهم ترین محصولات صنایع شیمیایی در دنیا بوده و مواد بسیاری از مواد شیمیایی از آن مشتق می شوند. از این ماده به عنوان حلال و به عنوان ضد یخ در خطوط لوله و مایع واشر شیشه استفاده می شود و در اوایل دهه 1900 نیز به عنوان ضد یخ خنک کننده اتومبیل مورد استفاده قرار گرفت.در برخی از تصفیه خانه های فاضلاب، مقدار کمی متیل الکل به فاضلاب اضافه می شود تا منبع غذایی کربن را برای باکتری های نیتروژن کننده فراهم کند، که نیترات ها را به گاز نیتروژن تبدیل می کنند و باعث کاهش نیتریفیکاسیون سفره های آب حساس می شوند.
 • عامل مهار کننده در الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید
 • به عنوان پیش ماده دیگر مواد شیمیایی از جمله متیل بنزوات، آنیزول، پراکسی اسیدها
 • در تهیه اسید استیک
 • برای تولید متیل ترت بوتیل اتر
 • تولید انیدرید استیک
 • حلال
 • ضدیخ
 • پیش سازهای شیمیایی (55% مصرف این ماده را به خود اختصاص داده است)
 • سوخت و مواد افزودنی (34% مصرف این ماده را به خود اختصاص داده است): این ماده دارای نسبت هیدروژن به کربن بالاتری است.  در نتیجه، می تواند به عنوان یک حامل انرژی کلیدی عمل کند و به عنوان یک سوخت جایگزین مورد استفاده قرار گیرد. همانند آمونیاک، متانول یک سوخت کم ویسکوزیته با (الف) ارزش حرارتی پایین (در 40٪ دیزل) است به این معنی که سوخت بیشتری برای همان توان خروجی مورد نیاز است و (ب) اشتعال پذیری ضعیفی دارد، به این معنی که سوخت پایلوت دیزل برای عملکرد پایدار موتور مورد نیاز است.
 • برای تهیه فرمالدئید
 • در تهیه پلاستیک
 • تخته سه لایی
 • به عنوان سوخت موتور و موشک ها
 • در ساخت و تولید انواع رنگ و رزین
 • مواد منفجره
 • تولید انواع دوربین های عکاسی
 • تولید متیل آمین ها
 • تولید متیل هالیدها
 • تولید متیل اترها
 • تولید استر های متیل مانند ترانس استری شدن چربی ها و تولید بیودیزل از طریق ترانس استریفیکاسیون
 • در داروسازی و تهیه عطر ها
 • در طیف سنجی HPLC و UV / VIS
 • تولید انواع چسب های صنعتی
 • برای تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپز خانه
 • افزودن به اتانول (به منظور تغییر ماهیت اتانول صنعتی و جلوگیری از کاربرد آن به عنوان نوشیدنی، مقداری متانول به آن اضافه می کنند).
 • تولید و تهیه انواع استات سلولز به منظور تولید انواع الیاف و پارچه
 • تولید دی متیل اتر
 • تولید فرمالین
 • ارتقا درجه آرام سوزی بنزین
 • به عنوان جایگزین تجدید پذیر برای هیدروکربن های نفتی
 • به عنوان سوخت جایگزین در صنعت کشتی رانی و کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اکسیدهای گوگرد (SOX) و اکسیدهای نیتروژن (NOX) و ذرات معلق
 • استفاده در موتورهای دیزل دریایی
 • به عنوان الکل دناتوره برای اتانول
 • به عنوان سوخت در اجاق های الکلی، اجاق های کمپینگ و قایق رانی
 • متیل الکل و مشتقات آن در صنایع بسیار زیادی کاربرد دارد، به عنوان مثال در ساخت رنگ، ضد یخ، فرش، پلاستیک، سوخت اتومبیل، کامیون، شناور و کشتی، دیگ های بخار و غیره. در زیر چند کاربرد آن را بررسی خواهیم کرد.
 • علاوه بر استفاده به عنوان یک حلال رایج، کاربردهای زیادی در صنعت انرژی دارد.
 • برای ذخیره هیدروژن و هم برای ذخیره انرژی مفید است
 • می توان از آن در سلول های سوختی متانول استفاده کرد که چگالی انرژی بالاتری نسبت به باتری های لیتیوم دارند
کاربرد متانول در ضد یخ
ضد یخ
متیل الکل دارای نقطه انجماد بسیار پایین از این جهت است که به عنوان ماده موثر در تولید ضد یخ به کار می رود.
تولید برق
سوخت بسیار از نیروگاه های تولید برق از این ماده تامین می شود. متانول بسیار به گازوئیل نزدیک است و از نظر تولید آلودگی پاک تر از دیگر سوخت های هم رده خود می باشد.
تولید پلاستیک
در صنعت تولید پلاستیک و پلیمر است، از متانول و مشتقات متانول برای تولید پلاستیک، پلی متیل متاکریلات، پلی استر، پارچه و پشم شیشه استفاده می شود.
ضدعفونی
بهتر است از این الکل صنعتی برای ضد عفونی استفاده نکنید. با توجه به ساختار متانول، این ماده بسیار سمی است و از طریق پوست به راحتی جذب می شود که عوارض بسیار زیادی دارد. همچنین بخار حاصل از تبخیر این ماده از روی سطح نیز سمی است و استشمام آن خطرناک می باشد. باید به این نکته هم توجه داشته باشید که متیل الکل قدرت ضدعفونی کمتری نسبت به اتانول دارد، به همین جهت است که فایده زیادی در ضدعفونی کردن ندارد. قابل توجه است بدانید که در زمان فراگیری بیماری کووید-19 سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA)، محصولات ضد عفونی کننده دست یافت که به جای اتانول، حاوی ماده سمی و خطرناک متیل الکل بودند. به همین دلیل هم نسبت به واردات این ماده و جلوگیری از ورود غیر قانونی این محصولات هشدار صادر کرد.
کاربرد متانول در سوخت خودرو
سوخت
از الکل چوب همچنین به عنوان سوخت موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود. محصولات حاصل از سوختن متیل الکل و در نتیجه این واکنش CO2 یا کربن دی اکسید و آب می باشند که در زیر نشان داده شده است:
2 CH3OH +3 O2 → 2 CO2 + 4 H2O
MSDS متانول و موارد ایمنی آن
متیل الکل از طریق پوست و تنفس جذب می شود و هنگام استفاده می بایست از دستکش، ماسک و عینک مخصوص استفاده کرد. همچنین اشتعال زا بوده و در صورت رعایت نکردن موارد ایمنی، می تواند توسط پوست جذب شده یا بر بینایی اثر منفی داشته باشد و حتی باعث مسمومیت شود. همچنین توجه داشته باشید که در صورت مشتعل شدن متانول باید آن را با مواد شیمیایی خشک، CO2 یا دی اکسید کربن، اسپری آب یا فوم مقاوم در برابر الکل خاموش نمایید.
خرید متانول
حداقل خرید متیل الکل، یک بشکه 220 لیتری است، این محصول به صورت پالت هم قابل ارائه به مشتری می باشد. متیل الکل را همچنین می توان به صورت تانکر های 25 تنی از درب کارخانه (پتروشیمی) در محل تخلیه تحویل داد.
 
نوسانات قیمت و بازار فروش و خرید متانول در جهان
پیش بینی می شود بازار جهانی این ماده تا سال 2025 به 26.7 میلیارد دلار برسد . CAGR  که برای آن در بین سالهای 2020 و 2025 پیش بینی شده است 5.5٪ است.
متانول به دلیل ویژگی های فراوان ، در صنایع مختلف استفاده می شود. از جمله مهم ترین صنایع مورد استفاده از این ترکیب می توان به صنایع خودروسازی، ساخت و ساز ، الکترونیک ، حلال ها ، داروسازی ، لوازم خانگی ، بسته بندی و عایق بندی اشاره کرد. جالب است بدانید بخش خودروسازی در سال 2019 بازار این ترکیب را به خود احتصاص داد و بزرگترین صنعت پرمصرف آن به شمار می رود (از نظر ارزش سهمی معادل 24.8٪ )
برترین تولیدکنندگان این ترکیب در سراسر دنیا عبارتند از:
بازار متانول شامل تامین کنندگان عمده ردیف I و II مانند Methanex Corporation (کانادا)، HELM Proman Methanol AG، SABIC (عربستان سعودی)، شرکت معدن زغال سنگ Yanzhou (چین)، شرکت پتروشیمی زاگرس (ZPC) (ایران)، Celanese Corporation ( تگزاس). این تامین کنندگان امکانات تولید خود را در کشورهای مختلف در سراسر آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و خاورمیانه و آفریقا دارند.
متانول چیست :
این حلال در بازار ایران برند داخلی است و به عنوان حلال در صنایع مختلف استفاده می شود.ایران به دلیل تعدد پتروشیمی ها، توانسته است به یکی ا بزرگترین تولید کننده های این ماده در دنیا باشد
اسید است یا باز؟ این ماده به دلیل دارا بودن پی اچ ای در حدود 7 الی 8.3 ماده ای خنثی به شمار می رود.
ویژگی های ظاهری متانول :
این ماده اشتعال زایی بالایی دارد و عموما می تواند توسط شناساگر متیل اورنژ شناسایی شود. این ماده می تواند متیل اورنژ را به زرد تغییر رنگ دهد.
خطرات متانول!!
علاوه بر اشتعال زایی بالا هرگز این ماده را ننوشید. بلعیدن این ماده می تواند مسمومیت، کوری و حتی  مرگ را در پی داشته باشد
آیا این ماده خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد؟
خیر!! در حالی که شرکت ها و کشورها برای مقابله با کمبودهای ضدعفونی کننده احتمالی در مبارزه با ویروس کرونا تلاش می کنند ، موسسات بهداشتی از استفاده از متانول (متیل الکل) به جای اتانول (اتیل الکل) و ایزوپروپانول (ایزوپروپیل الکل) هشدار داده اند.
توجه نمایید که حلال فوق یک محصول صنعتی و سمی است و نباید در ضدعفونی کننده های دست و ضدعفونی کننده های سطحی که در معرض تماس با پوست ، استنشاق یا بلع قرار دارند استفاده شود.
نحوه تولید متانول:
بزرگترین تولیدکنندگان این ترکیب عبارتند از:
شرکت متانکس: متانکس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و تامین کنندگان این ماده در سطح جهان است. این شرکت در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده، کانادا، نیوزلند و شیلی دارای چندین کارخانه تولید است.
سابیک: شرکت صنایع پایه عربستان (SABIC) یک شرکت شیمیایی مستقر در عربستان سعودی است. این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد شیمیایی مختلف از جمله متانول در جهان است.
OCI Nitrogen (Orascom Construction Industries): OCI Nitrogen، یکی از شرکت های تابعه Orascom Construction Industries، تولید کننده عمده کودهای نیتروژن و ماده ی فوق است. این شرکت دارای امکانات تولیدی در هلند و ایالات متحده است.
YCI Methanol One: YCI Methanol One یک سرمایه گذاری مشترک بین Yuhuang Chemical Industries Inc. (YCI) و Methanol Holdings (Trinidad) Limited است. این شرکت یک کارخانه بزرگ تولید ماده ی فوق را در ایالات متحده، به ویژه در لوئیزیانا، اداره می کند.
شرکت شیمی گاز میتسوبیشی: میتسوبیشی یک شرکت ژاپنی است که در زمینه تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی فعالیت دارد.
پتروچاینا: پتروچاینا، یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت چین (CNPC)، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماده ی فوق در چین است.
روش های مختلفی برای تولید این ماده وجود دارد. یکی از مهم ترین روش ها استفاده از گاز سنتز است.
تولید متانول با استفاده از گازهای­ سنتز:
کربن ­مونوکسید و هیدروژن در حضور کاتالیست  منجر به تولیدmethnol می­شوند. امروزه بیشترین کاتالیست­های مورد استفاده در تولید آن، ترکیبی از اکسیدهای مس و روی بر روی پایه آلومینا می­باشند.
بیوسنتز:
تبدیل کاتالیستی متان به متانول توسط آنزیم ­هایی شامل متان مونواکسیژنازها انجام می­گیرد. این آنزیم­ها عملکرد ترکیبی اکسیژنازها هستند.
متانول را می توان در هر دو چرخه احتراق دیزل و اتو استفاده کرد. کارایی آن مشابه سوخت هایی است که در موتورهای دوگانه سوز فعلی (DF) استفاده می شود.
بررسی فرآیند MTG برای تهیه ی سوخت
گاز سنتز می تواند به سوخت مایع تبدیل شود. یکی از راه ها استفاده از فرآیند Mobil MTG (متانول به بنزین) است.
methanol با عبور دادن بخار از روی آلومینا در حدود 600 کلوین به آلکان ها و هیدروکربن های معطر مناسب برای بنزین (هیدروکربن هایی با 5 تا 8 اتم کربن) تبدیل می شود. مخلوط متعادلی از الکل چوب، دی متیل اتر (DME) و بخار تولید می شود که در مجموع حاوی حدود 25% الکل چوب می باشد:
متانول
این مخلوط گازها سپس روی بستری از زئولیت به شکل اسیدی آن، HZSM-5، که تا حدود 650 کلوین گرم می شود، عبور داده می شود تا مخلوطی از هیدروکربن ها (با 5 تا 10 اتم کربن) برای استفاده به عنوان بنزین تولید شود.DME را نیز می توان به روشی متفاوت استفاده کرد. اگرچه این گاز در دمای محیط است، اما می توان آن را به راحتی تحت فشار مایع نمود و به عنوان یک سوخت جایگزین جذاب برای روغن دیزل در نظر گرفته می شود. خودروها به یک موتور احتراق تراکمی با سیستم سوختی که به طور خاص برای کار بر روی DME ساخته شده است نیاز دارند. با کمک این ترکیب استانداردهای انتشار ذرات را می توان بدون استفاده از فیلتر رعایت کرد. همانند خودروهای دیزلی معمولی، انتشار اکسیدهای نیتروژن (NOx) را می توان به روش معمول با محلول اوره کاهش داد.DME همچنین با گاز مایع (LPG) به عنوان سوخت برای استفاده در خانه ها مخلوط می شود. با این حال، استفاده اصلی آن در حال حاضر به عنوان یک پیشرانه آئروسل است.اولین کارخانه MTG در نیوزیلند ساخته شده و اکنون کارخانه‌های جدیدی در حال ساخت هستند که به تقاضای الکل چوب و آمونیاک نیز پاسخ خواهند داد، که هر دو به گاز سنتز نیاز دارند.این فرآیندها می تواند مسیری را برای تولید مواد شیمیایی از زیست توده فراهم کند. زیست توده به گاز سنتز، سپس به الکل چوب و سپس به سوخت مایع تبدیل می شود.
نگاهی دقیق تر به استفاده از این ماده در تولید فرمالدهید:
 
همانطور که گفته شد این ماده در تولید فرمالدهید، استیک ­اسید و متیل ترت بوتیل اتر (MTBE) استفاده می­شود.اکسیداسیون آن منجر به تولید فرمالدهید می­شود (واکنش 1).
 واکنش 1 2CH3OH + O2 → 2CH2O + 2H2O
 متانول نوعی الکل است که به طور کلی از گاز طبیعی ساخته می شود و ماده اصلی در ساخت اسید استیک و فرمالدئید به حساب می آید در سالهای اخیر نیز به طور فزاینده ای در اتیلن و پروپیلن استفاده می شود و می توان با آن هزاران محصول مشتق شده را که تقریباً در هر جنبه از زندگی ما استفاده می شود را به وجود آورد.فرمالدئید یک محصول میانی مهم در تبدیل کاتالیزوری متانول به الفین (MTO) نیز به حساب می آید. این ماده توانسته است بزرگترین مارکت methanol را به خود اختصاص دهد.یکی دیگر از روش های تولید فرمالدهید اکسیداسیون کاتالیزوری کنترل شده متیل الکل (متانول) می باشد.با هیدروژن زدایی متانول خروجی واکنش نهایتا فرمالدئید خواهد بود. در این فرآیند، مخلوطی از بخار این الکل و هوا روی یک کاتالیزور اکسید مس گرم شده در دمای 300 تا 600 درجه سانتی گراد عبور داده می شود تا مخلوطی از فرمالدئید و آب تولید شود. این محصول یک محلول فرمالدئید 37٪ است که متعاقباً به محلول 40٪ به نام فرمالین غنی می شود.
جالب است بدانید که: ناخالصی های موجود در فرمالین تشکیل شده شامل اسید فرمیک به عنوان یک محصول جانبی و الکل چوب، باقی مانده است. این الکل  باقیمانده در طول ذخیره سازی به عنوان یک تثبیت کننده عمل می کند، در حالی که اسید فرمیک حذف می شود. فرایند حذف اسید فرمیک به عنوان فرآیند Formox در اواخر دهه 1950 توسط Reichhold Chemical، Inc تجاری سازی شد.
آیا این ماده در شیشه شو ها استفاده می شود؟
گاهی اوقات از این ماده در پاک کننده های شیشه استفاده می شود، اما رعایت احتیاط هنگام استفاده از محصولات حاوی متانول، هم به دلایل ایمنی و هم به دلایل زیست محیطی ضروری است. در بسیاری از کشور ها استفاده از این ماده در شیشه پاک کن ها انجام نمی شود.این ماده نوعی الکل است و یک حلال رایج در برخی از محصولات تجاری شیشه شوی است، زیرا می تواند به طور موثر آلودگی، چربی و سایر باقی مانده های روی سطوح شیشه را حل کند. با این حال، برخی ملاحظات مهم وجود دارد:
نگرانی های ایمنی:
خطرات متانول
این ماده سمی است و در صورت مصرف، استنشاق یا جذب از طریق پوست می تواند مضر باشد. همچنین قابل اشتعال است و می تواند خطر آتش سوزی ایجاد کند. هنگام استفاده از پاک کننده های شیشه حاوی methanol ، استفاده از آنها در مکان هایی با تهویه مناسب، اجتناب از تماس با پوست یا چشم و دور از دسترس کودکان بسیار مهم است.
اثرات زیست محیطی: این ماده به عنوان یک ترکیب آلی فرار (VOC) در نظر گرفته می شود که در صورت انتشار در اتمسفر می تواند به آلودگی هوا کمک کند. در برخی مناطق، استفاده از محصولات حاوی سطوح بالای VOC ممکن است به دلیل نگرانی های زیست محیطی تنظیم یا محدود شود.
جایگزین ها: بسیاری از شیشه پاک کن های موجود در بازار از حلال های جایگزین استفاده می کنند که سمیت کمتری دارند و اثرات زیست محیطی کمتری دارند. اتانول یا ایزوپروپانول (ایزوپروپیل الکل) جایگزین های رایجی هستند که کنترل آنها ایمن تر است و نگرانی های زیست محیطی کمتری در ارتباط با آنها وجود دارد.
هنگام انتخاب شیشه پاک کن، بهتر است برچسب محصول را از نظر مواد تشکیل دهنده آن و هرگونه احتیاط ایمنی بررسی کنید. پیشنهاد می شود حتما شیشه پاک کن هایی را انتخاب کنید که دارای حلال های جایگزین مانند اتانول یا ایزوپروپانول هستند. همیشه دستورالعمل های سازنده را برای استفاده ایمن و موثرتر محصول دنبال کنید.
خطرات متانول :
متانول ترکیبی سمی به حساب می آید در نتیجه از این ماده برای مصارف خوراکی استفاده نکنید. این ماده فقط و فقط صنعتی است. جالب است بدانید در اتانول صنعتی نیز مقداری متانول وجود دارد که آن را سمی می کند در نتیجه در نوشیدن اتانول نیز وسواس لازم را به خرج دهید. جذب پوستی این ماده بسیار خطرناک است در نتیجه به هیچ وجه از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده نکنید.متانول ممکن است باعث نقص مادرزادی سیستم عصبی مرکزی در انسان شود. مسمومیت مزمن ناشی از قرار گرفتن مکرر در معرض بخار متانول ممکن است باعث التهاب چشم (کانژنکتیویت)، سردردهای مکرر، سرگیجه، بی خوابی، اختلالات معده و مشکلات بینایی شود.
فرایند cativa متانول را به استیک ­اسید تبدیل می­کند:
این ماده و ایزوبوتان ترکیب شده و متیل ترت بوتیل اتر تولید می­کند که یکی از ارتقادهنده­های اصلی عدد اکتان بنزین می­باشد.
خرید متانول
این ماده در برخی موارد به عنوان سوخت موتورهای احتراق داخلی نیز استفاده می­شود. سوختن آن باعث تولید آب و کربن­ دی ­اکسید می­شود. یکی از مشکلات بالا بودن غلظت متانول در سوخت این است که الکل­ها باعث خوردگی برخی از فلزات به خصوص آلومینیوم می­شود. سوخت متانول برای حمل­ ونقل زمینی استفاده می­شود. مزیت مهم آن از نظر اقتصادی این است که می­تواند با موتورهای سوخت داخلی بنزینی با کم­ترین اصلاح موتورها و زیرساخت­هایی که سوخت مایع را دریافت و ذخیره می­کنند، سازگار شود. اما به دلیل اینکه چگالی انرژی این ماده نصف چگالی انرژی بنزین است، حجمی دو برابر بنزین از متانول موردنیاز است.در برخی از تاسیسات تصفیه فاضلاب، مقدار اندکی متانول به عنوان منبع غذایی کربنی برای باکتری ­های کاهنده نیترات به فاضلاب اضافه می­گردد تا نیترات­ها را به نتیروژن تبدیل کرده و باعث کاهش نیتریفیکاسیون سفره­ های آبی شود.
فرمول سوختن متانول
فرمول سوختن آن به صورت زیر می باشد:
2CH3OH(l)+3O2(g)–>2CO2(g)+4H2O(g).
این ماده در واکنش با آب نیز بی رنگ است. هرگونه تغییر رنگ به دلیل دما، غلظت و وجود ناخالصی می تواند رخ دهد.
قیمت متانول:
قیمت این ماده در طی یک سال روندی متناوب داشته است. جهت استعلام قیمت روز متانول تماس حاصل فرمایید.
 
سوالات متداول
فرایند تولید آن به چه صورت است؟
روش های مختلفی برای تولید متانول وجود دارد. یکی از مهم ترین روش ها استفاده از گاز سنتز است که در این مقاله با آن بیشتر آشنا می شوید
تفاوت اتانول و متانول چیست؟
methanol سمی است ، و یکی از مواد شیمیایی است که می تواند به مقدار کم برای الکل های غیرقابل شرب استفاده شود. برای جلوگیری از نوشیدن محصولات اتانولی مانند دهان شویه و مخلوط سوخت معمولا این الکل به عنوان یک افزودنی مورد استفاده قرار گیرد
آیا استفاده از این ماده در شیرین کننده هایی ماند آسپارتام خطرناک است؟
جالب بدونید این الکل که نوشیدنش میتونه کوری و یا مرگ را در پی داشته باشد به صورت طبیعی نیز در بدن با خوردن برخی محصولات غذایی تشکیل می شود. در بدن ، هنگامی که شیرین کننده مصنوعی آسپارتام هضم می شود ، به فنیل آلانین ، اسید اسپارتیک و متانول تجزیه می شود. مقادیر حاصل از هضم آسپارتام در بدن آنقدر کم است که برای سلامتی خطری در پی نخواهد داشت. بسیاری از سبزیجات و میوه ها نیزحاوی آن هستند. طبق گفته ی انجمن سرطان آمریكا ، نوشیدن یك لیتر نوشابه رژیمی همراه با آسپارتام منجر به مصرف 55 میلی گرم متانول می شود ، در حالی كه مصرف 1 لیتر آبمیوه طبیعی حاوی 680 میلی گرم از این الکل است.
msds متانول
 • این ماده بسیار قابل اشتعال است.
 • از مجاورت این ماده با حرارت به طور جد خودداری نمایید.
 • این ماده سمی است.
شرایط نگهداری: این ماده باید در مکان هایی با تهویه مناسب و دور از نور مستقیم خورشید و رطوبت نگهداری شود. به دلیل آتش سوزی و خطرات انفجاری نباید آن را با مواد اکسید کننده مانند پرکلرات، تری اکسید کروم، برم، هیپوکلریت سدیم، کلر یا پراکسید هیدروژن نگهداری کرد.
این ماده را از کجا بخریم؟
برای ثیت سفارش و تهیه ی انواع حلال های شیمیایی با صنایع شیمیایی آپادانا در ارتباط باشید.زاگرس، شیراز و کاوه از جمله پتروشیمی هایی هستند که این ماده را در ایران تولید می نمایند.
مجددا توجه نمایید که این ماده اشتعال زایی بالایی دارد و به راحتی در اثر گرما، جرقه یا شعله مشتعل می شود. آتش گازهای تحریک کننده، خورنده و/یا سمی تولید می کند. بخارات ممکن است به منبع احتراق بروند و سبب انفجار گردند. در نتیجه هنگام کار با این ترکیب نکات ایمنی را رعایت نمایید.
تاریخچه متانول
مصریان باستان متیل الکل را از تجزیه گاز به دست می آوردند. متانول خالص برای اولین بار در سال 1661 توسط رابرت بویل از طریق تقطیر چوب بلوط، سنتز شد. سپس در سال 1834 شیمیدانان فرانسوی ترکیب اصلی متانول را تعیین کردند. اصطلاح متیل در حدود سال 1840 از متیلن گرفته شده و سپس متیل الکل نام گرفت، در نهایت کنفرانس بین المللی نامگذاری شیمیایی در سال 1892 آن را به متانول تغییر داد.
 

 جهت خرید مواد شیمیایی با کیفیت بالاخص خرید متانول با قیمت عمده فروشی با در تماس باشید.


فروش عمده مواد شیمیایی
صنایع شیمیایی آپادانا بزرگترین عرضه کننده عمده انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع گوناگون با بهترین قیمت در سراسر کشور میباشد . جهت ثبت سفارش با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.
مشاوره خرید مواد شیمیایی
مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید مواد شیمیایی مورد نیاز مجموعه تان از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان صنایع شیمیایی آپادانا استفاده نمایند.کلیه روزهای کاری از ساعت 8 الی 17 پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم.
بهترین قیمت مواد شیمیایی
صنایع شیمیایی آپادانا عرضه کننده انواع مواد شیمیایی با مناسب ترین قیمت در سراسر کشور میباشد . قبل از خرید مواد شیمیایی حتما لیست قیمتهای ما را دریافت نمایید .
دریافت لیست قیمت قفسه مواد شمیایی
مشتریان گرامی میتوانند جهت دریافت لیست قیمت مواد شیمیایی بر روی لینک فوق کلیک نمایند و یا از طریق تماس تلفنی درخواست خود را ثبت نمایند تا در اولین فرصت لیست قیمت به روز برایتان فکس گردد.

سفارش از طریق واتساپ